Penzión Tvarožek ***

Pre milovníkov histórie


Zanietení milovníci časov minulých si určite prídu na svoje. Z kopaníc vzišli mnohé významné osobnosti, ktoré svojím konaním ovplyvňovanie nielen národný, ale aj medzinárodný vývoj v mnohých oblastiach. Oddávna sa v tradične evanjelických domácnostiach kládol dôraz na národné povedomie a vzdelanie. Túžba po  ňom, ctižiadostivosť, ale aj chudoba boli hnacím motorom pri napredovaní mladých kopaničiarov. Milan Rastislav Štefánik, Štefan Osuský, Ján Papánek a mnohí ďaší sú známymi rodákmi regiónu, na ktorých sú domáci obyvatelia právom pyšní aj dnes.
Národné cítenie vtedajších obyvateľov, ale hlavne evanjelických farárov a kaplánov bolo predpokladom pre vyhlásenie Žiadostí slovenského národa v stolici Nitrianskej, ktoré na jar v roku 1848 na brezovskom námestí «rínku» predniesol Jozef Miloslav Hurban z dubového stola, improvizovanej tribúny. V Myjave pôsobila prvá Slovenská národná rada.

Nielen diplomati, ale aj predstavitelia iných vedných disciplín majú korene v Brezovej a okolí. Samotný penzión je rodným domom Tvarožkovcov, o ktorých sa dočítate na podstránke O nás.
Ďalší rodák, Dušan Samuel Jurkovič, bol významným architektom nielen Mohyly M.R. Štefánika, ale napríklad aj luhačovicských kúpeľov.
Významnú rolu zohral kraj aj počas 2. svetovej vojny, kedy sa partizánsky oddiel Jána Reptu významne podieľal na jeho oslobodzovaní.

Dnes si môžeme na históriu spomenúť na Mohyle na Bradle, v Múzeu M.R.Štefánika v Košariskách, Múzeu Slovenských rád v Myjave, či Pamätnej izbe Dušana Samuela Jurkoviča. Ak Vás téma histórie kopaničiarskeho regiónu zaujíma viac, odporúčame informácie na http://www.podbradlom.sk/nas-kraj/historia